Ny kund: Västra Frölunda IF

VFIF

Under våren 2019 har jag fått en ny kund i form av fotbollsklubben Västra Frölunda IF. Uppdraget består av att sköta klubbens Facebooksida.

Det kommer vara stort fokus på ungdomsverksamheten, som klubben satsar väldigt mycket på. Klubben har som princip att alla är välkomna. Så har ni barn som letar efter en klubb att spela i, är ni hjärtligt välkomna att kontakta Västra Frölunda IF när som helst under skolterminerna.

Jag kommer, så klart, även fokusera en hel del på A-laget, som för närvarande ligger i division 3. Förra säsongen (2018) spelade de med en nästan helt ny trupp. Men de spelade ihop sig rätt snabbt som lag och lyckades ta sig till seriefinal. I år är truppen i stort sett densamma. Så i år vi kan alltså vänta oss att laget avancerar till division 2.

Jag kommer bland annat prata med de olika spelarna och låta dem synas i inlägg.

Det första inlägget, där ungdomsverksamheten presenteras, är redan publicerat. Vill ni läsa mina texter på klubbens Facebooksida, kan ni klicka på länken nedan.

Facebooksidan för Västra Frölunda IF.


Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s